fb twitter rss Poczta obsada
obsada wyniki extranet
blogowanie
bmenu
aktualnosci

Relacja z wymiany sędziowskiej z Dolnosaksońskim Związkiem Piłki Nożnej (NFV) 2018

Barsinghausen 2018

Zapraszamy do relacji tekstowej i zdjęciowej przygotowanej przez Kolegów Aleksandra Borowiaka oraz Macieja Ziółkowskiego.

 

 

 

 

 

 

W dniach 13 – 15 kwietnia 2018 roku delegacja sędziów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej przebywała na wymianie w Barsinghausen w Niemczech, w którym mieści się siedziba Dolnosaksońskiego Związku Piłki Nożnej. Nasza wizyta jest kontynuacją współpracy, jaką wiele lat temu nawiązały ze sobą oba związki.

Skład naszej ekipy przedstawiał się następująco:

  • Alfred Brembor – obserwator KS Poznań
  • Aleksander Borowiak – KS Poznań
  • Adrian Skorczak – KS Leszno
  • Adam Wieczorek – KS Kalisz
  • Maciej Ziółkowski – KS Konin

Nasza podróż zaczęła się w piątek rano, gdy spotkaliśmy się pod INEA Stadionem w Poznaniu ok. godz. 10:00. Na miejscu zbiórki Szymon Lizak, odpowiedzialny za nasz wyjazd przekazał nam wszelkie niezbędne informacje oraz drobne upominki dla naszych niemieckich kolegów. Cała podróż mimo sporej odległości (ok. 650km) przebiegła bardzo sprawnie, ponieważ poruszaliśmy się wyłącznie autostradą. Na miejscu zameldowaliśmy się już o 17:00, gdzie przywitał nas nasz opiekun Björn Maertens (sędzia w tamtejszym związku, który gościł także już na wymianie w Poznaniu) wraz z dwoma kolegami z programu talentów sędziowskich: Alexander Rosenhagen oraz Marian Kempf, którzy następnego dnia stanowili członków naszych zespołów sędziowskich podczas meczów.

Jeszcze przed kolacją mieliśmy okazję zwiedzić ośrodek, w którym nocowaliśmy „Sporthotel Fuchsbachtal”, będący w 2006 roku podczas Mistrzostw  Świata w Niemczech bazą polskiej reprezentacji piłkarskiej. Cały ośrodek wywarł na nas ogromne wrażenie, ponieważ było tam wszystko co do profesjonalnego przygotowania do rywalizacji sportowej potrzebne: dwa boiska treningowe z oświetleniem, w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią, sala gimnastyczna, siłownia, basen, sauna, pomieszczenia do masażu i wiele innych atrakcji (np. kręgielnia).

Tego samego dnia udaliśmy się jeszcze na kolację do restauracji położonej w centrum Barsinghausen. Była to świetna okazja do integracji i wymiany doświadczeń z kolegami z Niemiec. Następnie wróciliśmy by wspólnie obejrzeć mecz Bundesligi VFL Wolfsburg – FC Augsburg w hotelowym pubie sportowym.

Sobota była najważniejszym dniem naszego pobytu. Po śniadaniu skorzystaliśmy z kręgielni, a następnie podzieleni na dwa zespoły pojechaliśmy prowadzić zawody ligowe.

Jeden zespół w składzie: Adam Wieczorek – sędzia, Marian Kempf – As.1 oraz Olek Borowiak – As.2 wraz z obserwatorem Panem Alfredem Bremborem udał się do Hanoweru prowadzić zawody w rozgrywkach U19 pomiędzy drużynami SV Arminia Hanover i VFL Guldenstern Stade. Należy zwrócić uwagę na miejsce rozegrania zawodów: Stadion Arminii posiada jedna krytą bardzo dużą trybunę, jednak wkoło znajdują się wysokie betonowe trybuny, a raczej pozostałości po nich ponieważ obiekt pamięta jeszcze przełom lat 70. i 80. kiedy to Arminia grała w 2 Bundeslidze, jednak jego rozmiary i klimat tamtych lat robią wrażenie. Spotkanie było bardzo wyrównane, zacięte i bardzo szybkie a poziom technicznego przygotowania zawodników zrobił na nas bardzo duże wrażenie. Mecz zakończył  wynikiem 2:0.  Należy zaznaczyć, że zespół sędziowski wywiązał się ze swoich obowiązków, o czym świadczyć mogą chociażby dziękujące po meczu drużyny i trenerzy.

Drugi zespół w składzie: Maciej Ziółkowski – sędzia, Aleksander Rosenhagen – As.1, Adrian Skorczak – As.2 oraz nasz opiekun Björn pojechał do oddalonej o około 70 km pięknej miejscowości Bad Pyrmont, aby poprowadzić mecz tamtejszej Landnesligi pomiędzy drużynami SPVGG. Bad Pyrmont i TSV Burgdorf. Gospodarze w ostatnich minutach strzelając dwie bramki zwyciężyli 2:0, a praca zespołu sędziowskiego została bardzo wysoko oceniona przez miejscowego obserwatora.

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że trenerem gospodarzy był David Odonkor, brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2006r oraz srebrny medalista Mistrzostw Europy w 2008r. W drużynie tej grał również nasz rodak Andrzej Matwijow.  Sam mecz przebiegał w bardzo sportowej atmosferze, a wśród zawodników mieliśmy ogromny szacunek. Po meczu zaskoczył nas fakt, że sędziowie w tamtejszej lidze muszą w ciągu godziny sporządzić sprawozdanie z zawodów. Na każdym stadionie udostępnia się komputer z dostępem do internetu i sędzia wypełnia tamtejszy „Extranet” jeszcze na obiekcie. Także wracając do domu już nie ma dodatkowej pracy. Wieczorem wróciliśmy do hotelu niemal od razu na kolację. Miała ona charakter bardzo oficjalny. Omawialiśmy wspólnie wcześniejsze zawody, a także wymieniliśmy się upominkami.

Mimo, że sobota była dla nas długa, to jeszcze nie koniec atrakcji. Wieczorem udaliśmy się pociągiem do Hanoweru, aby tam wspólnie z nowymi kolegami poznać trochę miasto i zrelaksować się przy szlachetnym, niemieckim złotym trunku 😉

Niedziela to nasz ostatni dzień pobytu, ale i tu nie obyło się bez niespodzianek. Mieliśmy wspaniałą okazję poznać sędziego Bundesligi, który zaszczycił nas swoją obecnością podczas wspólnego śniadania. Pan Harm Osmers, bo tak nazywał się nasz gość jeszcze w sobotę prowadził pojedynek pomiędzy Hoffenheim a Hamburgiem zakończony wynikiem 2:0. Ma on na swoim koncie również mecze Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy jako dodatkowy sędzia asystent. Mogliśmy wymienić się naszymi spostrzeżeniami z pobytu oraz zadać wiele pytań, na które Harm bardzo chętnie nam odpowiadał. Dowiedzieliśmy się między innymi tego, że system VAR w Niemczech znajduje się w Centrum w Koloni i wszyscy VAR-owcy w dniu meczu jadą w jedno miejsce (nie ma wozów transmisyjnych jak w Polsce).

Taki wyjazd to doskonała lekcja, żeby podszkolić swój język. Myślę, że bez problemów porozumiewaliśmy się z Kolegami z Niemiec oraz zawodnikami podczas sobotnich zawodów.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, więc i nasz pobyt musiał kiedyś dobiec końca. Po śniadaniu udaliśmy się do swoich pokoi, spakowaliśmy się i o godz. 10:30 ruszyliśmy w drogę powrotną.

Życzymy każdemu sędziemu przeżyć taką przygodę jaką jest wymiana sędziowska z naszymi Kolegami z Niemiec.

 

archiwum


Chronologicznie uporządkowane...

Użyj poniższego formualrza:

Nadal nie możesz znaleźć tego co szukasz? Skontaktuj się z nami. Zajmiemy się tym!

Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright: Kolegium Sędziów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej © 2012-2016. Wykonanie: Projektowanie stron www Poznań