fb twitter rss Poczta obsada
obsada wyniki extranet
blogowanie
bmenu
aktualnosci

Odszedł śp. Kol. Alojzy Jarguz

Śp. Alojzy Jarguz

W wieku 85 lat odszedł Alojzy Jarguz, pierwszy polski sędzia, który prowadził mecze na piłkarskich mistrzostwach świata. Był na mundialu w 1978 roku w Argentynie oraz w 1982 roku w Hiszpanii. O jego śmierci poinformował Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej.

Rodzinie pogrążonej w żałobie składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia.

 

 

 

 

 

Alojzy Jarguz był pierwszym polskim sędzią piłkarskim, który prowadził mecze podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Był arbitrem na Mistrzostwach Świata w Argentynie w 1978 (1 mecz jako sędzia główny – Iran – Peru i 2 jako liniowy) oraz na MŚ w Hiszpanii w 1982 roku (1 mecz jako główny Francja – Irlandia Północna, 2 jako liniowy, w tym w meczu otwarcia).

Prowadził ponad 1300 meczów, w tym 18 międzypaństwowych, około 70 klubowych międzynarodowych, 25 w europejskich pucharach oraz około 300 meczów ligowych w kraju. Sędziował też mecze w lidze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Po zakończeniu sędziowskiej kariery był dyrektorem Zagłębia Lubin, który zdobył w tym czasie tytuł mistrza Polski. Był założycielem i pierwszym prezesem nowo powstałego klubu OKP Warmia i Mazury, który powstał po upadku Stomilu Olsztyn. Dzięki temu Stomil mógł się odrodzić. Alojzy Jarguz został honorowym prezesem Stomilu.

Aktywnie działał w PZPN i WMZPN szkoląc jako obserwator i mentor kolejne pokolenia polskich sędziów piłkarskich. Ponadto Alojzy Jarguz był Wiceprzewodniczącym Kolegium Sędziów PZPN, a w latach 2010-2012 Przewodniczącym Kolegium Sędziów WMZPN. Od 2012 roku zasiadał w Związkowej Komisji Odwoławczej WMZPN.

archiwum


Chronologicznie uporządkowane...

Użyj poniższego formualrza:

Nadal nie możesz znaleźć tego co szukasz? Skontaktuj się z nami. Zajmiemy się tym!

Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright: Kolegium Sędziów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej © 2012-2016. Wykonanie: Projektowanie stron www Poznań