fb twitter rss Poczta obsada
obsada wyniki extranet
blogowanie
bmenu
aktualnosci

Wymiana sędziowska z Dolnosaksońskim Związkiem Piłki Nożnej (NFV) – wiosna 2019

Wymiana polsko-niemiecka

Zgodnie z coraz silniej zakorzenioną tradycją, w dniach 24-26 maja 2019 roku (piątek-niedziela) już po raz kolejny naszymi gośćmi była delegacja sędziowska z północno-zachodnich Niemiec reprezentująca zaprzyjaźniony Dolnosaksoński Związek Piłki Nożnej (NFV). Tym razem, w piątkowe popołudnie do stolicy Wielkopolski przybyli arbitrzy: Philip Roedig, Alexander Roj, Justus Bertram oraz Jan-Luca Wilken, a także ich opiekun sprawujący obecnie funkcję obserwatora – Björn Maertens. Na miejscu przywitani zostali przez gospodarzy w składzie: Przewodniczący Komisji Szkoleniowej Kolegium Sędziów Wielkopolskiego ZPN Szymon Lizak, Radosław Rogacki i Cezary Woźniak. Relacja tekstowa i zdjęciowa w rozwinięciu…

 

 

 

Po zakwaterowaniu się w hotelu przez naszych gości, udaliśmy się wspólnie na posiłek do restauracji „Brovaria”, a następnie na spacer ulicami Starego Miasta, którego wieczorny klimat wywarł niezwykle pozytywne wrażenie na przyjezdnych. Tak spędzony wieczór był z pewnością świetną okazją do integracji przed czekającą na nas sobotnią współpracą na boisku.

Następnego dnia rano, wobec odpowiednio rozplanowanych spotkań, mieliśmy okazję by również wspólnie udać się na obydwa mecze z międzynarodową obsadą sędziowską, jakie tego dnia były rozgrywane w Wielkopolsce. Podczas podróży na zawody do pobliskiego Swarzędza, nasi goście po raz kolejny byli bardzo pozytywnie zaskoczeni infrastrukturą oraz miejskim krajobrazem miasta Poznania i okolic.

Pierwsze sobotnie spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12:00, a jego rozjemcą odpowiadającym za przestrzeganie „Przepisów gry” był utalentowany sędzia młodego pokolenia Jan-Luca Wilken. Na liniach pomagali mu Radosław Rogacki (SA1), a także Justus Bertram (SA2). Zawody rozgrywane w ramach I ligi wojewódzkiej B2 Junior Młodszy gr. 1 między miejscową Unią Swarzędz a AP Reissa Poznań miały w zdecydowanej większości sportowy charakter i do końca pozostały wyrównane, co odzwierciedla ustalony dopiero w doliczonym czasie wynik: 1:2. Cała trójka sędziowska pozostała skoncentrowana w trakcie trwania meczu, natomiast sędzia wykazał się umiejętnościami rozstrzygania udzielając kilku słusznych reprymend oraz napomnień, dzięki czemu znaleźli oni uznanie w oczach obserwującego mecz Björna Maertensa.

Następnie wszyscy pojechaliśmy do Poznania na zawody Ligi Międzyokręgowej gr. 1, gdzie do rywalizacji przystąpiły drużyny: OTPS-u Winogrady Poznań i Leśnika Margonin, a delegowany został zespół sędziowski: Philip Roedig (sędzia), Cezary Woźniak (SA1) i Alexander Roj (SA2). W tym spotkaniu ponownie okazało się, że współpraca w międzynarodowym składzie nie stanowi problemu w przypadku dobrego kontaktu między jego członkami. Warto zaznaczyć, że sędzia zaprezentował swój warsztat sędziowski w sposób, który spotkał się z uznaniem i zrozumieniem uczestników oraz obserwatorów, szczególnie w przypadku przyznanych kar indywidualnych. Sam mecz przebiegał pod dyktando gospodarzy, którzy przeważali, a liczba niewykorzystanych szans mogła spowodować wrażenie, iż rezultat 3:0 to najmniejszy możliwy „wymiar kary” dla gości.

Po dniu wypełnionym obowiązkami sędziowskimi nastał czas na relaks, jak również dalszą wymianę doświadczeń tych bardziej oraz mniej boiskowych. Zaraz po szybkiej regeneracji i posiłku mieliśmy okazję obejrzeć zawody piłki nożnej plażowej rozegrane w ramach Turnieju Narodów U-21 między reprezentacjami narodowymi Czech i Francji. Dla części z nas było to pierwsze tego typu doświadczenie, jednak mając na uwadze dramaturgię tego starcia oraz efektowność dyscypliny, nikt nikogo na powtórkę namawiać nie będzie musiał.

Wieczorem, korzystając z okazji goszczenia kolegów właśnie zza naszej zachodniej granicy, wspólnie obejrzeliśmy finał Pucharu Niemiec łącząc wymianę poglądów z kolacją w restauracji „12 Sports Bar & Restaurant”. Po jej zakończeniu przekazane zostały serdeczne podziękowania dla naszych kolegów z Niemiec, a także nastąpiła wymiana upominków.

Mimo, że dzień był długi i intensywny, to towarzysząca nam atmosfera nie pozwalała szybko się rozstać. W związku z tym zdecydowaliśmy się wspólnie wykorzystać czas w centrum miasta przed niedzielnym powrotem naszych gości do domu.

Wizyta kolegów „po fachu” z Niemiec, związana z tradycyjną już wymianą sędziów, była czasem dzielenia się dotychczasowymi doświadczeniami, ale też zdobywania nowych. Takie spotkanie pokazuje zarówno różnice, jak i jeszcze więcej podobieństw między pracą sędziego w dwóch sąsiednich krajach. Z pewnością była to też okazja do poznania interesujących osób oraz poglądów nie tylko na tematy sędziowskie.

 

Czarek Woźniak

 

archiwum


Chronologicznie uporządkowane...

Użyj poniższego formualrza:

Nadal nie możesz znaleźć tego co szukasz? Skontaktuj się z nami. Zajmiemy się tym!

Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright: Kolegium Sędziów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej © 2012-2016. Wykonanie: Projektowanie stron www Poznań